بررسی و مقایسه کارکرد بخور سرد و گرم و تاثیرات بخور بر سینوزیت

حقایق درباره استفاده از دستگاه بخور برای سینوزیت

اگر شما از یک مرطوب کننده هوا ( دستگاه بخور )درست استفاده نمایید ، می تواند بخش مهمی از درمان سینوزیت باشد ، و این مطلب به شما جهت پیدا کردن راه مناسب و درست استفاده از دستگاه بخور کمک می کند.

بخور

وقتی هوایی که تنفس میکنیم بیش از حد خشک است ، در مخاط بینی و سینوس شما جریان به درستی صورت نمیپذیرد و سینوس شما آنچنان که باید تخلیه نمیگردد و عدم تخلیه می توانید به درد سینوس و سینوزیت منجر شود. کارشناسان در تحقیقات خود متوجه شده اند کهاضافه کردن رطوبت به هوا از طریق مرطوب کننده( دستگاه بخور) بر روی سلامتی سینوس تاثیرات مثبتی دارد.

دستگاه بخور هوا می توانید به احتقان بینی از طریق افزایش رطوبت در بینی کمک کند،” مارک زاچریک، مدیر برنامه توسعه بخش گوش و حلق و جراحی سر و گردن در بیمارستان هنری فورد در دیترویت میگوید ” وظیفه بینی ایجاد رطوبت ، گرما و تمیز کردن هوای است که از طریق آن می گذرد و سیستم های گرمایشی در خانه و محل کار اغلب باعث خشکی بیش از حد بینی، تشدید آلرژی و سینوزیت میگردد.

منافع دستگاه بخور

“هوای مرطوب برای سینوزیتبه خصوص در زمستان خوب است، ،” دکتر لانچ پزشک، استادیار گوش و حلق ، جراحی سر و گردن در دانشگاه مرکز علوم بهداشت تگزاس در هوستون. ” میگوید مخاط در بینی شما و سینوس مانند اشک است . اگر اشک شما غلیظ و چسبناک باشد دیگر قادر به جریان در چشم شما نخواهد بود .

انتخاب یک مرطوب کننده یا یک بخارساز ( دستگاه بخور) مناسب برای بهبود سینوزیت

دستگاه مرطوبت کننده هوا و بخارساز معمولا در منازل مسکونی جهت افزایش رطوبت هوا و مقابله با خشکی در بینی و سینوس بکار میرود . هر دو دستگاه مرطوبت کننده و بخارساز با برق کار نموده و دستگاه مرطوبت کننده و بخارساز قابل حمل( پورتابل ) ،امکان جابجایی از اتاق به اتاق دیگر را به راحتی فراهم می آورد و امکان استفاده از رطوبت ساز مرکزی در سیستم تهویه مرکزی محل کار یا ساختمان مسکونی نیز وجود دارد .

در اینجا برخی از گزینه های را درخصصوص نحوه کار کرد و تکنولوژی بخارساز و مرطوبت کننده هوا را مورد شناسایی بیشتر قرار میدهیم :

 • دستگاه بخور سرد التراسونیک که بخور سرد را به هوا با استفاده از ارتعاشات اولتراسونیک ارسال مینماید .
 • دستگاه بخور سرد پروانه ای که غبار سرد از طریق یک دیسک که باسرعت در حال چرخش است در هوا می پراکند .
 • دستگاه بخور سرد تبخیری که با استفاده از یک فن و از طریق یک فیلتر مرطوب هوای سرد در جو پرتاب میکند
 • اصطلاح ” بخارساز ” به طور کلی به دستگاهی که با استفاده از حرارت و ایجاد آب جوش بخار تولید میکند اطلاق میگردد،این دستگاه بخارحاصل از تبخیر آب را به هوای اطراف ارسال میکند . یک دستگاه بخور گرم یک نوع مه را که حاصل بخار سرد و بخار گرم است درفضای اتاق پراکنده میکند.
دستگاه بخور

بخور سرد و بخور گرم : جوانب مثبت و منفی

برخی از کارشناسان نگران آن هستند که دستگاه بخور سرد و گرم رطوبت بیش از حد در هوا ایجاد نمایدو معتقد هستند که این دستگاه ها باید با احتیاط مورد استفاده قرار گیرند، در یاداشت های دکتر زاچریک اشاره شده است که رطوبت بیش از حد ممکن است رشد کپک ها و قارچ در داخل خانه را افزایش دهدو باعث تشدید سینوزیت و یا حمله های آسم شود ، “. در اینجا برخی از اقدامات احتیاطی را در زمانیکه از یک دستگاه بخور سرد یا گرم استفاده میکنیم را بیان مینماییم.

 • دستگاه بخورگرم به دلیل تولید بخار داغ ممکن است برای کودکان، که به طور تصادفی به آن دست بزنند خطرناک باشد و پزشکان هشدار میدهند میبایست دستگاه بخور گرم دور از دسترس کودکان باشد.
 • رطوبت بیش از حد می تواند به افزایش میزان غبار در خانه شما، که یک از علل شایع آلرژی است کمک کند . اجازه ندهید که رطوبت داخل ساختمان بالای ۵۰ درصد شود.
 • آب حاوی مواد معدنی است که می تواند از طریق بخور درهوا پرکنده شود و بنابراین توصیه می گردد در صورت امکان از آب مقطر در دستگاه بخور استفاده شود
 • سعی کنید از یک نم سنج جهت تعیین میزان رطوبت هوا استفاده کنید .
 • برای دستگا های بخور سرد قابل حمل، تخلیه مخزن آب، پاک کردن تمام سطوح خشک، و روزانه ها و دوباره پر کردن مخزن آب، به طوری که باکتری ها در آن نفوذ نکنند حایز اهمیت است. اگر آب مورد استفاده در بخور سرد شامل باکتری مضر باشد احتمال ، انتشار آن وجودارد.
 • حتما به دستورالعمل های شرکت سازنده دستگاه بخور در تمیزکردن دستگاه ومخزن توجه نمایید .
 • همواره مطمئن شوید که فرش، پرده، ملافه، و دیوار، درمقابل خروجی پرتاب بخار قرار ندارند تا بیش از حد مرطوب نشوند

نهایتا بدانید که : ” مزایای استفاده از دستگاه بخور سرد یا گرم اگر شما آنها را به درستیاستفاده کنید بسیار بیشتر از تهدیدات آن است ، و دستگاه بخور سرد برای کسانی که بچه های کوچک دارند جهت جلوگیری از سوختگی تصادفی بسیار مناسب تر است و میباست تنها در شستن مخزن و میزان رطوبت داخل ساختمان دقت نمایند .

سطح ایده آل رطوبت در یک خانه ۳۵ تا ۴۰ درصد است و شما می توانید رطوبت هوا را با یک نمسنج که آن را از یک فروشگاه ابزار آلات و یا داروخانه خریداری اندازه گیری و کنترل نمایید ، هر دو دستگاه بخورسرد و گرم می تواند رطوبت مناسب را برای بینی و سینوس شما زمانی که هوا خشک است تامین نماید و استفاده از بخور به عنوان بخشی از درمان سینوس شما با استفاده از دستگاهای بخور سرد و گرم کاری درست و مناسب میباشد، که به سلامت و تمیزی سینوسیت ها کمک میکندوبه نظر میرسد که دستگاه های بخور اولتراسونیک به دلیل صدای بسیار کم انتخاب مناسب تری باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.