نحوه اندازه گیری سطح اکسیژن خون با پالس اکسیمتر انگشتی

نحوه اندازه گیری سطح اکسیژن خون برای برخی از بیماران بسیار حیاتی و مهم است. متاسفانه اخیرا با شیوع و همه گیری کرونا بسیاری از افراد به این بیماری مبتلا شده اند. در صورتی که ریه های فرد درگیر این بیماری شود سطح و میزان اندازه اکسیژن خون کمتر از حالت معمولی می گردد. بیمارانی که تحت درمان هستند حتما باید سطح اکسیژن خون آن ها به طور مرتب چک شود. در این مطلب با هم نحوه اندازه گیری سطح اکسیژن خون را فرا می گیریم.

دستگاه پالس اکسیمتر انگشتی برای محاسبه میزان اکسیژن خون طراحی و ساخته شده است. با این وسیله می توانید به راحتی میزان اکسیژن خون موجود در بدن بیمار را اندازه گیری نمایید. میزان طبیعی سطح اکسیژن در بدن یک فرد سالم ۹۴ تا ۹۸ درصد می باشد. در صورتی که اکسیژن کمتر از ۹۴ باشد فرد با مشکلاتی روبرو خواهد شد. یادگیری نحوه اندازه گیری سطح اکسیژن خون به وسیله پالس اکسیمتر انگشتی کمک زیادی را در حین مراقبت از بیمار به افراد می کند.

این دستگاه با توجه به ضربان و سنسورهای خاص اندازه اکسیژن را محاسبه می نماید. در افراد و بیمارانی که سطح اکسیژن کمتر از ۹۴ باشد، حتما باید از دستگاه های اکسیژن ساز استفاده نمود. به وسیله این دستگاه میزان اکسیژن در محیط افزایش می یابد و مقدار زیادی از آن وارد خون می شود. با یادگیری نحوه اندازه گیری سطح اکسیژن خون می توان اقدامات لازم را در مواقع ضروری انجام داد. توجه داشته باشید که حتما باید موارد و نکات لازم را از پزشک بپرسید.

یادگیری نحوه اندازه گیری سطح اکسیژن خون

نحوه اندازه گیری سطح اکسیژن خون بدین گونه است که ابتدا باید در حالت آرام نشسته و یا خوابیده قرار داشته باشید. اندازه گیری سطح اکسیژن بعد از انجام یک فعالیت پر جنب و جوش کار صحیحی نیست. بنابراین محل مناسبی را پیدا کرده و بیمار را به حالت نشسته و یا دراز کشیده در آن جا قرار دهید. در هنگام گذاشتن پالس اکسیمتر نیز بیمار نباید انگشت و یا دست خود را تکان دهد و حتما باید به حالت ساکن و آرامی دست خود را بر روی یک سطح قرار دهد تا دستگاه به طرز صحیح کار کند.

نحوه اندازه گیری سطح اکسیژن خون بدین صورت است که انگشت خود را بین دستگاه قرار می دهید. توجه داشته باشید که نباید هیچ مانعی بین انگشت و دستگاه وجود داشته باشد. ناخن کاشت شده، ناخن مصنوعی، رنگ حنا، تاتو و حتی لاک نباید بر روی ناخن انگشت وجود داشته باشد. برخی بدون آگاهی از نحوه اندازه گیری سطح اکسیژن خون توسط اکسیمتر به این موارد توجه نمی نمایند و در هنگام اندازه گیری دچار مشکل می گردند. بنابراین توجه داشته باشید که حتما باید نکات لازم را قبلا یاد گرفته باشید.

نمایش اکسیژن خون

بعد از قرار دادن دستگاه، اعدادی بر روی آن ظاهر می شوند که میزان اکسیژن خون و ضربان قلب را نمایش می دهد. نحوه اندازه گیری سطح اکسیژن خون در مواقعی که بیمار بر روی ناخن و انگشت خود لاک یا تاتو دارد بدین صورت است که می توان از نقاط دیگر مانند لاله گوش، انگشت شست پا و یا بینی استفاده کرد. در صورتی که سطح اکسیژن کمتر از ۹۲ باشد حتما باید بیمار را به مرکز درمانی و پزشکی برد. البته در این شرایط که اغلب بیمارستان ها ظرفیت کافی ندارند بهتر است از دستگاه های اکسیژن در خانه استفاده نمایید.

اهمیت اکسیژن موجود در خون و نحوه اندازه گیری سطح اکسیژن خون

تمامی سلول ها و بافت های بدن برای ادامه حیات خود نیازمند اکسیژن می باشند. وجود اکسیژن در خون سبب می شود تا انرژی موجود در بدن به میزان متعادلی باشد و در غیر این صورت فرد از کمبود انرژی رنج خواهد برد. افرادی که دارای بیماری های آسم، آمبولی ریه و مشکلات قلب و عروقی هستند، معمولا از این مشکل رنج می برند. متاسفانه بیماری کرونا نیز با وارد کردن آسیب به ریه منجر به کم شدن سطح اکسیژن در بدن می گردد.

تعداد ابتلا در ایران بسیار افزایش پیدا کرده است و ممکن است هر لحظه فرد یا افرادی از خانواده هر کس مبتلا به آن شود. توصیه می شود حتما اطلاعات کاملی از نحوه اندازه گیری سطح اکسیژن خون با اکسیمتر را یاد بگیرید تا در شرایط اضطراری با مشکل مواجه نگردید.

در مواردی که اکسیژن مورد نیاز کمتر از ۹۲ باشد به وسیله دستگاه های اکسیژن ساز می توان مشکل را رفع نمود، اما متاسفانه در مواردی که میزان اکسیژن به کمتر از ۸۵ می رسد، هر لحظه ممکن است بافت های بدن دچار اختلال شدیدی شوند.

توصیه می شود حتما اطلاعات لازم برای نگه داری بیماران کرونایی را فرا بگیرید. در صورتی که مراقبت لازم و کافی در محیط خانه از افراد انجام گردد، قطعا بهبود آن ها زودتر خواهد بود. اکسیژن موجود در خون یکی از موارد بسیار حیاتی می باشد که در بیماران ریوی حتما باید به صورت مرتب کنترل گردد.

نحوه اندازه گیری سطح اکسیژن خون به طرز صحیح این کمک را به شما و بیمارتان می کند که لحظه به لحظه از بهبود یا وخامت بیماری اطلاعات کسب نمایید. توصیه می شود حتما دستگاه اکسیمتر خود را از فروشگاه های معتبر خریداری نمایید تا بعدا متضرر نگردید.

نمونه‌هایی از محصول‌های مرتبط

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.