انواع ویلچر

ویلچر چیست ؟ ویلچر یا صندلی چرخدار وسیله‌ای است که چرخ‌های آن به وسیله نیروی دست و یا موتور الکتریکی به حرکت در آمده و افراد با معلولیت‌های جسمی و ناتوان در حرکت را برای جابجایی کمک می‌کند. انواع ویلچر بر اساس نیاز های کاربر و تنوع محدودیت در سالمندان یا افراد ناتوان توسط برندهای مختلف تولید و به بازار عرضه میگردد.

این صندلی باید در بهترین و مناسب‌ترین حالت برای نشستن افراد طراحی شود، زیرا فرد بیشتر زمان خود را روی آن می‌نشیند، بنابراین تکیه گاه صندلی، نشیمنگاه، میزان روان بودن چرخ‌ها، دستگیره و غیره باید حالت ارگونومیک داشته باشند.

معمولا در پشت صندلی چرخدار یک دستگیره وجود دارد که افراد بتوانند صندلی را به راحتی کنترل کنند. صندلی چرخدار دارای بخش‌های مختلفی از جمله صندلی، بخشی برای قرارگیری پا، دو چرخ کوچک در جلو و دو چرخ بزرگ در پشت است. معمولا چرخ‌های بزرگتر در عقب دارای حلقه‌های پلاستیکی یا فلزی هستند تا چرخاندن و به حرکت در آوردن ویلچر راحت‌تر باشد.

انواع ویلچر چیست

انواع ویلچر چیست ، صندلی چرخدار توسط افراد مختلف با محدودیت‌های حرکتی متفاوت استفاده می‌شود؛ لذا دارای انواع مختلف است. در ادامه به صورت مختصر با آن‌ها بیشتر آشنا می‌شویم.

صندلی چرخدار دستی :

این نوع از ویلچر ارزان‌ترین و سبک‌ترین صندلی چرخدار است که توسط نیروی دستی فرد جابجا می‌شود.

این نوع از صندلی‌های چرخدار سنگین و گران قیمت بوده و از باطری‌های قوی و یا موتور الکتریکی برای حرکت استفاده می‌کنند. این نوع صندلی‌ها دارای ویژگی‌های کاربردی زیادی هستند؛ برای مثال می‌توانند از پله‌ها بالا روند، می‌توانند برای دسترسی به اجسام بلند تغییر ارتفاع دهند و یا در محیط‌های سخت مانند زمین‌های ماسه‌ای راحت جابجا شوند.

صندلی چرخدار ایستاده :

صندلی چرخدار برقی :

این نوع صندلی افراد را کمک می‌کند که در حالت ایستاده قرار بگیرند. البته تنها کاربری آن در حالت ایستاده نبوده و با یک پمپ هیدرولیک یا کمک الکتریکی می‌توان آن را به حالت نشسته نیز در آورد.

صندلی چرخدار ورزشی :

این صندلی همانطور که از اسمش پیدا است، برای ورزش‌های معلولان در رشته‌های مختلفی مانند بسکتبال، تنیس یا ماراتن‌ها استفاده می‌شود. این نوع از صندلی باید سبک و بسیار مقاوم بوده و به راحتی جابجا شود.

صندلی چرخدار سه چرخ :

یکی دیگر از قدیمی‌ترین و پرکاربردترین صندلی‌های چرخدار یا ویلچر، نوع سه چرخ آن است. این نوع از صندلی پایداری بسیار زیادی داشته و قدرت مانور و حرکت بیشتری به فرد می‌دهد برای مثال فرد می‌تواند بدون کمک دیگران از پله بالا یا پایین برود.

صندلی چرخدار ساحلی:

این نوع از صندلی معمولا در کشورهای اروپایی استفاده می‌شود که باعث می‌شود فرد به راحتی در محیط‌های سخت مانند آب، ماسه و شن جابجا شود.

معیارهای انتخاب مناسب ویلچر چیست

ویلچر برقی کامفورت
 
کاربری اصلی خود را تعیین کنید :

قبل از آنکه بخواهید از میان انواع صندلی چرخدار، یکی را انتخاب کنید، به این نکته توجه کنید که از آن چه استفاده‌ای خواهید کرد. برای مثال صندلی چرخدار ورزشی سبک بوده و به راحتی واژگون می‌شود. برای مثال خرید آن برای استفاده‌های روزانه چندان مناسب نیست.

محل زندگی و یا کار خود را در نظر بگیرید :

مساله دیگری که قبل از ویلچر یا صندلی چرخدار باید به آن توجه کنید، مکان زندگی یا کار فرد است. ممکن است فرد معلول فعالیت کاری بیرون از منزل نداشته باشد و محیط زندگی او هم کاملا تخت باشد. یا ممکن است فرد بیرون از منزل نیز کار کرده و هر روزه از محیط‌های مختلف با میزان شیب یا پله متفاوت عبور کند. با توجه به این مسائل باید صندلی چرخدار مناسب را انتخاب کرد.

وضعیت جسمی فرد را در نظر بگیرید :

یکی دیگر از نکات مهم که هنگام خرید صندلی چرخدار باید به آن توجه کرد، وضعیت جسمی فرد است که آیا می‌تواند خود صندلی را کنترل و جابجا کند و یا برای این کار نیاز به کمک فرد دیگر و یا نیروی باطری دارد.

حالت‌های مختلف دسته :

از دیگر فاکتورهای مهم در انتخاب صندلی توجه به دسته‌های آن است. دسته‌ها در انواع مختلفی مانند طول کامل، لوله‌ای، جمع و جور و غیره ساخته می‌شوند؛ که هر کدام دارای ویژگی‌های خاصی هستند.

زیرپایی و کفه آن :

زیر پایی‌ها و کفه آن تا حد زیادی به میزان راحتی نشستن فرد روی صندلی و حمایت از پاشنه تا قوزک پا کمک می‌کند. این کفه‌ها در فرم‌ها و از جنس‌های مختلفی ساخته می‌شوند که حتما هنگام خرید باید به آن‌ها توجه شود.

نحوه کنترل ویلچرهای برقی :

صندلی‌های چرخدار برقی به روش‌های مختلفی مانند استفاده از انگشت، چانه یا سوئیچ‌ها کنترل می‌شوند که باید با توجه به نیاز فرد نوع مناسب را انتخاب کرد.

همانطور که توضیح داده شد ویلچر میتواند به یک سالمند یا یک معلول حرکتی کمک های زیادی برای جابجایی در مسافت های کوتاه و بلند نماید اما ابزارهای دیگری هم غیر از ویلچر برای کمک است . رولیتر یکی دیگر از ابزار های توانبخشی است که میتواند برای جابجایی در مسافت های طولانی به کاربر بسیار کمک نماید . تهیته ویلچر ، رولیتر و واکر برای سالمندانی که قدرت جابجایی دارد میتواند با افزایش روحیه و استقلال او از همراه کمک زیادی نماید .

نمونه‌هایی از محصول‌های مرتبط

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.