بخور سرد یا بخور گرم

سوال رایج خانواده ها؟ بخور سرد یا گرم

در این مقاله به مزایا و معایب بخور سرد و گرم می پردازیم و به کاربرد هریک از بخور های سرد و گرم می پردازیم 

بخور سرد یا گرم، کدام بهتر است؟

با شروع فصل سرد و شیوع سرماخوردگی و آنفولانزا ،تقاضا برای خرید دستگاه بخور بیشتر می شود و سوالی که خیلی از افراد با آن روبرو هستند این است که بخور گرم مناسب است و یا بخور سرد .

در پاسخ باید گفت که هر دو نهایتا یک کارکرد اصلی دارند و آن افزودن رطوبت به هوا می باشد . با این تفاوت که بخور گرم کمی هوا را گرم تر و بخور سرد به میزان بسیار کمی هوا را خنک تر می کند . بنابرین این تا حد زیادی یک انتخاب شخصی می باشد و می تواند بسته به دمایی محیطی باشد که در آن زندگی می کنید .

مثلا در فصل سرد سال از آن جایی که از وسایل گرمایشی مثل شوفاژ استفاده می کنیم . محیط به اندازه کافی گرم می باشد و بخور سرد فضای خانه را به هیج وجه سرد نخواهد کرد .بنابرین از ان جایی که این تفاوت دما چندان به چشم نمی آید نمی توان گفت که در فصل سرد حتما از بخور گرم استفاده شود و در فصل گرم از بخور سرد استفاده شود.

درباره فواید دستگاه بخور صحبت های زیادی شده است ولی در ابتدای امرباید گفت که توصیه پزشک بر هر چیز مقدم است و پزشک متخصص با دانستن وضعیت جسمانی شما و یا فرزندتان در زمینه استفاده ،عدم استفاده و نوع بخور برای شما بهترین توصیه را خواهد کرد ( بویژه برای افراد مبتلا به بیماری های قلبی و تنفسی و آسم )

البته توصیه هایی کلی در این زمینه وجود دارد:

معمولا برای بهبود علایم سرماخوردگی و آنفولانزا ، بخور گرم توصیه می شود.ولی نظرات مختلفی در این زمینه وجود دارد .

معمولا برای درمان خانگی سینوزیت ، بخور گرم توصیه می شود و باعث می شوند ترشحات راحت تر خارج شوند . بخور سرد بری سینوزیت توصیه نمی شود .

هم چنین دستگاه بخوربرای افرادی که سابقه آلرژیک مثل سوزش ، آبریزش و خارش چشم دارند و یا افرادی که خارش پوست ، کهیر و یا دیگر علایم آلرژیک دارند می تواند مفید باشد . از طرفی در هوای خشک دستگاه بخور با اضافه کردن رطوبت به هوا ، از خشکی پوست و یا ترک خوردن لب ها جلوگیری می کند . از طرفی در ارتبط با حساسیت ها ، دستگاه بخور می تواند آلرژن های موجود در هوا را به هنگام انتشار یک مه سرد و نامریی در دام فیلترهای دستگاه  بیاندازد .

خشکی چشم  در فصل سرد وهوای سرد و خشک شایع تر است .دستگاه بخور در این زمینه نیز کمک کننده است.

برای بیماری های مثل برونشیت و خروسک بخور سرد توصیه می شود .ولی توصیه پزشک بر هر چیز اولویت دارد .

در مورد افراد مبتلا به آسم حتما باید با توصیه پزشک از دستگاه بخور استفاده کرد . به طور کلی در مورد این افراد تنفس هوای سرد و خشک می تواند اعصاب موجود در ریه را تحریک کند و باعث التهاب و انقباض راه های هوایی می شود.دستگاه بخور باعث پراکندن رطوبت در هوا می شود، بنابرین شما هوای مرطوب را تنفس می کنید و احتمال حملات آسمی را به شدت کاهش می دهد.البته رطوبت بیش از اندازه هم برای افراد مبتلا به آسم مضر است . تمیز کردن مداوم دستگاه خیلی اهمیت دارد . استفاده از آب با املاح پایین و یا آب جوشیده هم توصیه می شود

البته برای استفاده از هر کدام از انواع بخور باید به نکاتی هم توجه داشت .

بخور گرم:

۱- از آن جایی که در بخور گرم از یک المنت گرمایی استفاده می شود تا آب را جوش آورد و بنابرین دستگاه دارای مخزن آب داغ است ، باید توجه داشته باشیم که دستگاه بخور گرم را در فاصله ای ایمن از کودکان بویژه نوپایان قرار دهیم .

۲- بخور گرم فضای کمتری را نسبت به بخور گرم تحت پوشش خود قرار می دهد . بنابرین هنگام خرید دستگاه به متراژ فضای تحت پوشش توجه داشته باشید تا در هنگام استفاده در یک محیط خاص کارایی لازم را داشته باشد .

۳- بخور گرم از ان جایی که آب را به جوش می آورد بنابرین رسوبات بیشتری در دستگاه به جا می گذارد. بنابرین اگر تمایل دارید از بخور گرم استفاده کنید به تمیز کردن متناوب ان توجه داشته باشید .

۴- ولی در بخور گرم چون آب در دمای ۱۰۰ درجه به جوش می اید احتمال رشد باکتری ، کپک و قارج در این نوع مخزن ها کمتر است .،هم چنین  بخاری که به هوا پراکنده می شود استریل تر است

بخور سرد:

۱-در بخور سرد املاح معدنی موجود درآب به صورت گرد و غباردر فضای اتاق پراکنده می شوند .بنابرین بهتر است از آب مقطر و در حالت مقرون به صرفه تر از آب جوشیده استفاده شود . (البته در مواردی که افراد دچار آسم و آلرژی هستند ضرورت ضرورت بیشتری پیدا میکند)

۲-به طور کلی می توان گفت بخور سرد نسبت به گرم برق کمتری مصرف می کند (البته این امر در بعضی از کشور ها که نرخ قبض برق خیلی بیشتر از ایران است بسیار قابل توجه است )

۳-هم چنین  بخور سرد فضای بزرگتری را پوشش می دهد . هم چنین دستگاه های بخور سرد نسبت به انواع گرم کم صداتر هستند. حتی گاه اندک صدایی که تولید می کنند برای نوزادان و کودکان دل نواز می باشد و بهتر می خوابند .

هم چنین بعضی از دستگاه های بخور، قابلیت تنظیم به صورت گرم و سرد را دارند که تحت عنوان بخور سرد و گرم شناخته می شوند .

شهرسلامت

فروشگاه شهر سلامت عرضه کننده انواع مرطوب کننده هوا،دستگا بخور سرد ،دستگاه بخور گرم ،دستگاه بخور سرد و گرم در انواع برندهای معتبر بازار و با ارایه لیست قیمت دستگاه بخور سرد ،لیست قیمت دستگاه بخور گرم و لیست قیمت دستگاه  بخور سرد و گرم  که کاملا به روز شده است و ارایه مشاوره های لازم توسط کارشناس شهر سلامت شما در انتخاب بهترین دستگاه بخور متناسب با نیارتان یاری خواهد کرد 

خرید دستگاه بخور

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.