ماساژ بافت عمیق همان چیزی است که عضلات شما نیاز دارد؟

ماساژ بافت عمیق چیست؟

ماساژ عیق عضلات یک تکنیک ماساژ است که بیشتر برای درمان مشکلات اسکلتی عضلانی، از جمله کشیدگی‌ها و آسیب‌های ناشی از ورزش استفاده می‌گردد. که شامل اعمال فشار مداوم با استفاده از ضربه‌های آهسته و عمیق برای هدف قرار دادن لایه‌های داخلی ماهیچه‌ها و بافت‌های ارتباطی می‌باشد.

این نوع ماساژ با افزایش جریان خون و کاهش التهاب باعث بهبود سریع‌تر گردد.

فواید ماساژ بافت عمیق چیست؟

ماساژ عمیق عضلات هم فیزیکی و هم روانی بر روی فرد تاثیر دارد. برخلاف تکنیک‌های دیگر ماساژ که بر روی آرامش و ریلکسیشن فرد تمرکز دارند، ماساژ عمقی بافت‌ها به درمان دردهای عضلانی و گرفتگی‌ها کمک می‌کند، همچنین به آرامش ذهن شما نیز کمک می‌کند.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۴ با مشارکت ۵۹ شرکت کننده انجام شد که نشان داد، ماساژ بافت عمیق به کاهش درد در افراد مبتلا به کمر درد مزمن کمک کرده است.

همچنین افرادی که ماساژ عمیق را تجربه کرده‌اند گزارش داده‌اند که این ماساژ به موارد زیر کمک می‌کند:

 • آسیب‌های ورزشی
 • فیبرومیالژیا
 • ورم کف پا
 • فشار خون بالا
 • سیاتیک و …

مقایسه ماساژ بافت عمیق با ماساژ سوئدی

ماساژ عمیق و ماساژ سوئدی دو نوع ماساژ درمانی مختلف هستند. هر دو از چند ضربه مشابه استفاده می‌کنند. اما کاربردهای متفاوتی دارند و وقتی که مقدار فشار مورد استفاده قرار می‌گیرد، تفاوت زیادی دارند.

در اینجا تفاوت‌های کلیدی بین ماساژ بافت عمیق و ماساژ سوئدی وجود دارد:

 • استفاده در نظر گرفته شده. ماساژ عمیق عمدتا برای دردهای مزمن و آسیب‌های مرتبط با ورزش استفاده می‌شود. ماساژ سوئدی عمدتا برای ارتقا آرامش و کاهش تنش ماهیچه ناشی از فعالیت‌های روزمره مانند نشستن پشت یک کامپیوتر به کار می‌رود.
 • فشار. ماساژ سوئدی نوع آرامس از ماساژ است که کشش کمتری نسبت به ماساژ عمیق دارد. هر دو نوع شامل استفاده از کف دست‌ها و انگشتان برای مالش بافت‌ها استفاده می‌شود. اما ممکن است از آرنج و بازوها برای افزایش فشار در ماساژ بافت عمیق استفاده شود.
 • نقطه تمرکز. ماساژ بافت عمیق لایه‌های درونی ماهیچه‌های شما را هدف قرار می‌دهد. از آن برای درمان آسیب‌های ماهیچه‌ای و تاندون، درد و گرفتگی‌های عضلانی و مفاصل استفاده می‌شود. ماساژ سوئدی لایه‌های سطحی ماهیچه را هدف قرار می‌دهد و روی قسمت‌های بدن شما که بیشترین تنش را دارند تمرکز می‌کند، مانند گردن، شانه‌ها و پشت.

در طول ماساژ چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

قبل از ماساژ بافت به صورت عمیق، مشاور ماساژ از شما می‌خواهد اطلاعات دقیقی از نواحی درد و گرفتگی به او بدهید. این ماساژ می‌تواند تمامی بدن و یا فقط بک ناحیه را ماساژ دهد.

وقتی آماده شدید، از شما خواسته می‌شود که به پشت یا روی شکم، زیر یک ملحفه دراز بکشید. سطح لباس شما بر اساس راحتی شما است، اما منطقه‌ای که ماساژ گرفته می‌شود باید بدون لباس باشد.

ماساژ دهنده با استفاده از یک ماساژ آرام ماهیچه‌های شما را گرم می‌کند. وقتی که گرم شدید شروع به کار برروی مناطق تحت فشار و دارای مشکل می‌کند.

خرید اینترنتی انواع ماساژور با بهترین قیمت

آیا این ماساژ عوارضی دارد؟

برای چند روز پس از ماساژ بافت عمیق، درد کشیدن غیر معمول نیست. استفاده از یک تشک برقی ممکن است به تسکین درد کمک کند.

اگرچه ماساژ درمانی به طور کامل ایمن است، ولی ماساژ بافت عمیق بسیار محکم است و وممکن است برای همه ایمن نباشد.

پیش از داشتن ماساژ بافت عمیق با پزشک خود مشورت کنید:

 • تاریخچه لخته شدن خون و یا اختلال لخته شدن داشته باشد.
 • داروهای رقیق کننده خون مصرف می‌کنید.
 • یک اختلال خونریزی داشته باشید.
 • تحت درمان سرطان باشید، مانند شیمی درمانی یا پرتو درمانی

هر کسی پوکی استخوان دارد نباید این ماساژ را انجام دهد، زیرا ممکن است بر اثر فشار زیاد استخوان بشکند. همچنین در صورتی که باردار هستید، انواع ماساژ درمانی مانند ماساژ سوئدی، ممکن است گزینه بهتری باشند.

اگر یک جراحت باز یا عفونت پوستی دارید، برای جلوگیری از ایجاد عفونت و یا بدتر شدن اوضاع کمی صبر کنید تا بهبودی حاصل شود و سپس ماساژ درمانی را انجام دهید.

نکته آخر

ماساژ بافت عمیق برای افرادی که فعالیت‌های فیزیکی بالایی دارند مانند دویدن، یا افرادی که آسیب جدی یا مزمن دارند، مناسب است.

اگر آستانه درد پایینی دارید و یا فقط به دنبال بهبود گرفتگی ماهیچه هستید، ماساژ سوئدی کمی ملام‌تر بوده و ممکن است گزینه بهتری باشد.

قبل از انجام ماساژ بافت عمیق، اگر شرایط پزشکی خاصی دارید حتما با پزشک خود مشورت کنید.

منبع: healthline

نمونه‌هایی از محصول‌های مرتبط

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.