گرما درمانی یا ترموتراپی چیست

گرما درمانی یا ترموتراپی واژه ای است ، در پزشکی به معنای بکار گیری از خواص گرما برای بهبود یا کاهش درد های موضعی یا درد های مزمن است ، از گذشته های بسیار دور استفاده از خواص گرما درمانی مرسوم بوده و قدمت بسیار زیادی در طب سنتی علی الخصوص طب شرقی دارد . در حال حاضر اکثر دستگاه های که در فزیو تراپی بکار میروند به نحوی از ترمو تراپی یا گرمادرمانی و خواص آن استفاده مینمایند.

گرما درمانی را میتوان براساس عمق اثر آن میتوان طبقه بندی نمود:

  • گرما درمانی عمقی
  • گرما درمانی سطحی

در گرمادرمانی عمقی هدف گرما نمودن عمقی بافت های بدن از جمله عضلات است و در گرما درمانی سطحی هدف گرما کردن سطحی بافت های بدن است.

کیسه آب گرم

وقتی بدن گرم میشود در محل گرما چه اتفاقی رخ میدهد

وقتی نقطه ای از بدن را با انواع وسایل و دستگاه ترموتراپی مانند لامپ های مادون قرمز، پماد های های که حاوی موادی برای گرمازایی هستند ، لیزر ، تشک برقی یا ماساژور و غیره گرم می نمایم ، گرما باعث گشاد شدن و انبساط همچنین تحریک عصبی مویرگ ها و عروق میگردد ، افزایش حجم قطر عروق باعث افزایش سرعت و مقدار خون و گردش خون در محل گرما دهی میگردد ، با افزایش گردش خون ، اکسیژن بسیار بیشتری به بافت آسیب دیده یا بافتی که مشکل دارد میرسد و این موضوع باعث افزایش سوخت و ساز بدن در موضع میگردد و این عمل باعث شل شدن عضلات و کاهش فشار بر روی گیرنده های اعصاب موجود در آن محل میگردد و نهایتا درد کاهش یا قطع می یابد.

تشکچه برقی

گرما درمانی رفع کننده اسپاسم

گرما درمانی تاثیرات فوق العاده ای دارد که مهم ترین آن کاهش درد و رفع اسپاسم های موضعی در بدن است از خاصیت گرما درمانی برای کاهش درد های مزمن ناحیه کمر و لگن پا ، همچنین بهبود و رفع گرفتگی عضلات مختلف بدن میتوان استفاده نمود.

در گرما درمانی باید طیف حرارت همواره تحت نظر و کنترل باشد در غیر اینصورت میتواند به بدن آسیب های جدی بزند و بافت ها را از بین ببرد بنابراین توصیه میگردد ، گرمادهی به مرور زمان و کنترل شده باشد تا بافت بدن آسیب نبیند .

از روش های گرمادهی برای بهبود یا درمان ، ضربات حاد وارد شده به بدن ، موضع های از بدن که دارای زخم باز هستند ، همچنین در نقاطی از بدن که داری عفونت و تورم هستند استفاده ننماید ، این کار میتواند صدمات جدی وارد آورد .

از ترموتراپی برای موارد زیر استفاده میگردد:

۱-    کاهش درد های مزمن ناحیه کمر

۲-    افزایش کارایی عضلات

۳-    رفع خشکی عضلات در بیماران که قسمتی بدن آن ها مدتی بیحرکت بوده است

۴-    رفع اسپاسم موضعی عضلات

۵-    افزایش آرامش بخشی و رفع خستگی

تقسیم بندی ترموتراپی

تشک برقی ، دستگاه های مجهز به لامپ مادون قرمز ، لیزر درمانی علاوه گرما درمانی سطحی ، عمق بافت های بدن را تحت تاثیر قرار میدهد و کیسه آبگرم ، ژل ها و سنگ های داغ گرما درمانی سطحی انجام میدهند . کاربرد تشک برقی برای استفاده از منافع گرما درمانی بسیار زیاد است و میتوان از این ابزار کمک درمانی برای استفاده همه سنین بخصوص سالمندان استفاده نمود .

شهر سلامت

شهر سلامت عرضه کننده انواع تجهیزات پزشکی ، آرایشی و بهداشتی از جمله تشک های برقی و دستگاه ماساژور است . این فروشگاه آنلاین به شما برای انتخاب محصولات گرما درمانی متناسب با نیارتان کمک نموده و مشاوره های لازم را ارائه میدهد . شما میتوانید هر زمان که بخواهید با تماس بگیرید .

نمونه‌هایی از محصول‌های مرتبط

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.