همه چیز درباره ی زخم بستر در سالمندان

زخم بستر در سالمندان از مواردی است که بسیاری از افراد نگران آن هستند. دراز کشیدن و بی تحرکیِ دراز مدت بر روی تخت می تواند باعث ایجاد زخم بستر در سالمندان گردد. این زخم تنها به علت بی تحرکی و کاهش خون رسانی ایجاد می گردد. بسیاری از سالمندان بیمار توانایی حرکت ندارند و مجبورند که به صورت ۲۴ ساعته بر روی تختی دراز بکشند. عارضه این دراز کشیدن طولانی مدت، زخم بستر می باشد.

دلیل به وجود آمدن زخم بستر در سالمندان

افرادی که در خانه از بیمار سالمندی مراقبت می نمایند باید اطلاعات دقیق و کافی را در این باره کسب کنند. در صورتی که اطلاعات درستی نداشته باشید ممکن است بعدها مشکلات بسیار بزرگی پدیدار گردد. زمانی که فرد به صورت طولانی مدت در حالت دراز کش می ماند، قسمت های استخوانی بدن به پوست فشار وارد می نمایند. این فشار ممتد و طولانی سبب تخریب سلول های پوستی و بافتی آن ناحیه می گردد. پشت کتف، بین باسن، پاشنه و پشت سر از جمله نقاطی هستند که امکان ایجاد زخم بر روی آن ها وجود دارد.

یکی دیگر از عوامل ایجاد زخم بستر در سالمندان کشیده شدن پوست می باشد. به طور مثال اگر سر بیمار کمی بلند تر از بدن او باشد، بدن به سمت پایین کشیده می شود. این کشش و اصطکاک به وجود آمده باعث آسیب رسیدن به لایه های پوستی می شود. در اثر همین اصطکاک خون رسانی به بافت انجام نمی شود و در نتیجه زخم هایی بر روی بدن ایجاد می گردد. البته راه هایی برای پیشگیری و درمان این زخم ها وجود دارد که هر پرستاری باید اطلاعات دقیقی درباره ی آن ها داشته باشد.

چه افرادی مستعد زخم بستر هستند؟

در برخی از بیماران سالمند ریسک ابتلا به زخم بستر بیشتر از سایرین می باشد. سالمندانی که دچار ضعف عضلانی هستند، یعنی نمی توانند به راحتی حرکت کنند و تغییر وضعیت دهند. این بیماران معمولا کارهای شخصی خود را به کمک پرستار و همراهان انجام می دهند. به دلیل کمبود حرکت در این افراد میزان ریسک ابتلا شدن به زخم بستر بسیار زیاد است. بیمارانی که دچار فلجی هستند و قسمتی از بدن آن ها فلج می باشد نیز در گروه افراد ریسک پذیر قرار می گیرند.

افرادی که در کما هستند و یا به دلیل مصرف داروهایی توانایی حرکت ندارند. این افراد به دلیل بی تحرک بودن مداوم، مستعد زخم بستر می باشند. در اغلب موارد بیماران کمایی هر چند وقت یکبار مورد درمان قرار می گیرند تا از به وجود آمدن زخم بستر جلوگیری شود. به طور کلی هر فردی که به صورت بی تحرک و یا کم تحرک بر روی تختی قرار بگیرد، مستعد ابتلا به زخم بستر می باشد.

زخم بستر در سالمندان حتما باید پیشگیری و کنترل گردد. می توان با استفاده از روش هایی میزان خون رسانی به بافت ها را افزایش داده و از به وجود آمدن زخم بستر جلوگیری کرد.

راه های پیشگیری از زخم بستر در سالمندان

پیشگیری کردن از ایجاد زخم بستر در سالمندان بسیار راحت تر و بهتر از درمان آن است. به اصطلاح پیشگیری از زخم بستر بسیار منطقی تر می باشد. اولین اقدام برای پیشگیری از زخم بستر در سالمندان تعویض مداوم لباس ها و ملحفه های خیس می باشد. ملحفه ها و لباس های خیس می تواند میزان اصطکاک و ریسک زخم بستر را بیشتر نماید. بهتر است به طور مرتب ملحفه و لباس های بیمار سالمند خود را کنترل کنید و در صورت خیس بودن آن ها را تعویض نمایید.

چروک شدن لباس و ملحفه نیز می تواند تاثیر زیادی در ایجاد زخم بستر در سالمندان داشته باشد. صاف نبودن سطح زیرین بدن بیمار باعث ایجاد اصطکاک و افرایش ریسک زخم می گردد. به طور مرتب باید لباس ها و ملحفه های تخت بیمار را صاف کنید و از چروک شدن آن ها جلوگیری نمایید. معمولا با هر حرکت کوچکی بر روی تخت چروک هایی ایجاد می گردد بنابراین بهتر است بعد از هر حرکت بیمار ملحفه و لباس های بیمار را کنترل نمایید. با کنترل مرتب می توان از زخم بستر در سالمندان پیشگیری کرد.

رسیدگی به رژیم غذایی و رساندن مکمل های لازم نیز از جمله یکی از موارد بسیار مهم در پیشگیری از زخم بستر در سالمندان می باشد. در صورتی که بدن با کمبود آب، ویتامین و مواد مغذی روبه‌رو شود، ریسک ابتلا به زخم بستر بیشتر خواهد شد. بیمار حتما باید میزان آب کافی را به طور روزانه دریافت نموده و از مکمل های لازم استفاده نماید.

در بیمارانی که رژیم غذایی مناسبی ندارند امکان به وجود آمدن زخم بستر بسیار بیشتر می باشد. بهتر است پرستار به طور مرتب مواد غذایی مورد نیاز بیمار را به او بدهد.

محل دراز کشیدن بیماران کم تحرک نباید به طور مرتب تغییر گردد. کشیدگی و وجود فشار می تواند زخم بستر در سالمندان را بسیار بیشتر نماید. در هنگام جا به جایی معمولا پوست کشیده می شود و همین موضوع باعث به وجود آمدن زخم بستر در سالمندان می گردد.

باید توجه داشته باشید که هیچ وسیله ای زیر بدن بیمار باقی نماند. تشک مواج نیز در پیشگیری زخم بستر کمک بزرگی را می کند. این تشک ها با جا به جایی وزن بدن در نقاط مختلف سبب می شوند تا اصطکاک کمتر گردد.

به طور کلی با رعایت برخی نکات می توان از به وجود آمدن زخم بستر جلوگیری نمود. توصیه می شود حتما اطلاعات کافی را در این زمینه به دست آورید و از یک پرستار متخصص کمک بگیرید.

منبع: Wikipedia

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.